Jakiego Garmina wybrać… i za ile?

Co możecie zaproponować z Garmina, jeśli chodzi o urządzenia np. do biegania, jazdy na rowerze, pływania, ćwiczenia na siłowni, narty i jeszcze może trochę joga? Takie pytania często zadają nasi Klienci przed decyzją zakupu. Ale też nie rzadko o ich wyborze decyduje cena a co za tym idzie rezygnacja z monitorowania niektórych aktywności i ograniczenie w dostępie do bardziej zaawansowanych funkcji.

garmin fenix 5 plus

Przechodząc do konkretów, co możemy polecić w segmencie Fitness do kwoty 1 tysiąca złotych z urządzeń posiadających moduł GPS ?

W tym zakresie mamy do dyspozycji dwie serie: Forerunner 35 i ( ok. 600 zł. ) Forerunner 235 ( ok. 900 zł. ) oraz opaskę Vivosport ( ok. 700 zł. ) Jak to zwykle bywa, cena jest związana w większości z pewnymi różnicami na korzyść tych droższych modeli. Trzeba też jednak zaznaczyć, że nie wszyscy mają potrzebę korzystania z urządzeń o większej funkcjonalności. Wystarczą im te najbardziej podstawowe parametry swojej aktywności.

Ale do rzeczy:

Seria Forerunner 35, to jedyne urządzenia z czarno białym wyświetlaczem ale nie najmniejszym ( ma go Vivosport ). Rozdzielczość wyświetlaczy jest w tym przypadku wprost proporcjonalna do ceny urządzeń ale czas działania baterii już nie. W trybie zegarka Forerunner 35 i Forerunner 235 wytrzymują do 9 dni ( Vivosport o 1 dzień mniej ) natomiast przy korzystaniu z GPS kolejność przedstawia się następująco: Forerunner 35 ( do 13 godz. ), Forerunner 235 ( do 11 godz. ) i Vivosport ( do 7 godz. ). We wszystkich wymienionych wyżej urządzeniach można pływać, natomiast żadne z nich nie posiada funkcji związanych z pływaniem. Pod względem historii aktywności, zdecydowanym liderem jest tu Forerunner 235 ( 200 godz. ) przy tylko 7 aktywnościach w pozostałych dwóch urządzeniach.

Tylko seria Forerunner 235 korzysta dodatkowo z systemu Glonass a tylko Vivosport posiada wysokościomierz barometryczny. W Forerunner 235 zyskujemy możliwość skorzystania z zaawansowanych treningów i interwałów, asystenta odpoczynku, symulatora wyścigu, powrotu do miejsca startu oraz czujników tętna, prędkości i kadencji ( ta również w Forerunner 35 ). Z dobrodziejstw aplikacji IQ Connect ( personalizacja własnego zegarka ) może korzystać tylko Forerunner 235.

Nie wspomniałem tu o funkcjach, które są obecne w w/w modelach, czyli nadgarstkowy pomiar tętna, akcelerometr, komunikacja ze zgodnym smartfonem czy monitorowanie całodziennej aktywności i snu.

A co zyskujemy decydując się na jedno z urządzeń w przedziale cenowym 1 tys.-1,5 tysiąca ?

Mamy tu do wyboru serię Foreunner 735xt ( ok. 1250 zł. ), całkowicie dotykowy Vivoactive 3 ( w granicach 1200-1400 zł w zależności od wersji ) i pachnący jeszcze zupełną nowością zegarek Instinct ( ok. 1300 zł. ). W tej grupie zwiększeniu ulega Ilość fabrycznie zdefiniowanych aktywności ( w Vivoactive 3 i Instict jest ich nawet kilkanaście ) W Forerunner 735xt tylko trzy plus dwie możliwe do wprowadzenia z listy.

garmin forerunner 735

W Vivoactiv 3 pojawiła się możliwość płatności zbliżeniowych czy też słuchania ściągniętej wcześniej muzyki. Instinct z monochromatycznym wyświetlaczem ma zaś możliwość korzystania z dodatkowych satelitów systemu Galileo. Wydłużył się generalnie czas działania baterii a przy nowej funkcji UltraTrack nawet do 40 godzin ( Instinct ) i do 24 godzin w przypadku Forerunner 735xt.

garmin vivoactive 3

Vivoactiv 3 takiej funkcji nie posiada a działanie baterii w nim przewidziane jest na 14 godzin w trybie GPS. Pojawia się funkcja LiveTrack, czyli możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym. Forerunner 735xt przewidziany jest między innymi dla osób uprawiających triathlon, stąd funkcja multisport ( automatyczne przełączanie między dyscyplinami ). Pojawia się też pewna możliwość nawigacji wg kursów ( Forerunner 735xt i Instinct ) jak też powrót po śladzie tzw. TracBack i do wcześniej wprowadzonych współrzędnych ( tylko Instinct ), tylko do zapisanych pozycji ( Vivoactive 3 ) a tylko do miejsca startu ( Forerunner 735xt ) 3-osiowy kompas, to atrybut Instinct i Vivoacive 3.

garmin instinct

Wszystkie w/w urządzenia posiadają funkcje pływackie na basenie ale jedynie Forerunner 735xt i Instinct informuje nas o danych dotyczących pływania na akwenie otwartym. Tylko z Forerunner 735xt możemy połączyć i wykorzystać bardziej zaawansowane czujniki tętna HRM Run ( z dynamiką biegu ), HRM Tri ( z dynamiką biegu i pamięcią ) i HRM Swim ( z pamięcią ) jak również sam czujnik dynamiki biegu jak i skorzystać z możliwości rywalizacji korzystając z aplikacji Strava. Zewnętrzny czujnik temperatury, to zgodne akcesorium tylko z Instinct i Forerunner 735xt. Dla poprawy bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze seria Vivoactive 3 jest kompatybilny z akcesoriami Varia ( między innymi radar wsteczny RTL510, światła przednie UT800 i TL300 )

Wodoszczelnością na poziomie 10 Atm, funkcjami skoków spadochronowych i działań taktycznych, może pochwalić się tylko nowy Instinct.

My tu gadu, gadu a już jesteśmy przy produktach za które ewentualnie musielibyśmy zapłacić 1500 – 2000 złotych.

W tym gronie pojawi się parę nowych ciekawych urzadzeń jak Forerunner 645 ( przedział cenowy 1700-1900 zł. ) , Forerunner 935 ( ok. 1900 zł. ), Fenix 3 HR ze szkłem szafirowym ( ok. 1900 zł. ) oraz Fenix 5 ze szkęm mineralnym ( ok. 1900 zł. ). Ale też wrócimy do naszego starego Forerunner 735xt w wersjach bardziej wzbogaconych. Mam tu na myśli dodatkowe wyposażenie w postacji dodatkowego czujnika tętna HRM Run ( Forerunner 735xt HRM w cenie ok. 1550 zł. ) albo kompletu czujników HRM Tri i HRM Swim ( Forerunner 735xt HRM Tri/Swim za ok. 1650 zł. ) Funkcjonalność samego zegarka pozostaje bez zmian.

Forerunner 645 ( z możliwością płatności zbliżeniowych ), to seria występująca również w wersji z możliwością odtwarzania muzyki i w tym przedziale cenowym to jedyny taki model. Zegarki tej serii jak i modele Fenix 3 HR i Fenix 5 , można nosić także na co dzień ( ramka ze stali nierdzewnej i koperta wzmocniona włóknem szklanym ) podobnie jak nieco tańsze Vivoactive 3. W przypadku Forerunnner 935 ( te same funkcje jak w serii Fenix 5 ), to zegarek typowo sportowy z wyglądu ale zdecydowanie lżejszy ( zarówno ramka jaki koperta wzmocniona włóknem szklanym ) W Forerunner 645/935 pojawia się czujnik temperatury, żyroskop oraz łączność Wi-Fi ( Fenix 3 HR brak żyroskopu a w Fenix 5 modułu Wi-Fi ). Pojawiają się nowe funkcje takie jak TrueUp czyli synchronizacja danych z innymi urzadzeniami Garmin, Move IQ czyli rejestracja aktywności bez włączania stopera ( brak tej funkcji w Fenix 3 ), wiek sprawnościowy, liczenie powtórzeń, stan wytrenowania, obciążenie treningowe, efekt trningu areobowego, efekt treningu beztlenowego, przygotowanie wydolnościowe, funcje golfowe ( brak tej funkcji w Forerunner 645 ). Oprócz Forerunnera 645 wszystkie pozostałe urządzenia posiadają profil pływania również na akwenie otwartym i funkcję multisport. We wszystkich urządzeniach można zastosować paski z bardzo szybkim montażem, bez używania jakichkolwiek narzędzi. Do serii Fenix 5/3 przewidziano również paski skórzane i metalowe bransolety. Dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy na rowerze seria Fenix 5 jest kompatybilna z akcesoriami Varia ( między innymi radar wsteczny RTL510, światła przednie UT800 i TL300 czy Varia Vision )

Produkty dostępne w sklepie SPORTIVO.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *